Kes on lugemiskoer?

Koerad on olnud inimese kaaslaseks aastasadu. On leitud, et loomadega suhtlemine vähendab stressi, ärevust ja üksindustunnet, tõstab enesekindlust ja pakub emotsionaalset tuge.

Looma kaasamine aitab luua meeldivama ja mugavama õhkkonna õppimiseks.

Lugemiskoer on selleks, et laps saaks lugemist harjutada, ilma et tema lugemisoskusele hinnangut antakse. Koer ei anna hinnanguid, kui laps teeb vigu. Ta lihtsalt kuulab, tingimusteta.  Koera viibimine ruumis muudab õhkkonna pingevabaks ja meeldivaks. On tähtis, et laps saavutaks julguse ning tahtmise lugeda. Koer motiveerib last lugema, sest väga paljud lapsed armastavad koeri. See aga aitab omakorda kaasa lapse lugemisharjumuse suurendamisele.

Meie koolis tegutseb alates novembrist 2014 lugemiskoer Chevy. Koerale ettelugemine toimub kaks korda kuus laupäeviti. Lugemine toimub Noorteka tagumises toas, mis on sel päeval kujundatud vaipade ja patjadega "lugemispesaks". Iga laps saab lugeda 15 minutit. Praegu on Chevyl 4 sõpra, kes käivad talle lugemas. Lugemissoovist tuleb ette teatada kas oma klassijuhatajale või õpetaja Tiinale (See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.).

Lugemiskoer Chevy

Chevy on kaks aastat ja kaheksa kuud vana (sündinud 08.07.2012) isane pikakarvaline collie (rough collie). Chevy ametlik nimi passis on MilliMiller Thorketill. Oma nn. argipäevanime Chevy on ta saanud auto järgi – perekonna hobiauto & suvel tasaselt kulgemise auto on Chevrolet Caprice Classic wagon (1990). Kuna see on suur auto (nagu isane collie) ja seal on koerale mõnus ning ruumikas tagaosa.  Muide, autoga eriti sõita ei meeldi. Algul ta vaid seisis tagaistmel, nüüd on otsustanud, et autosõit võib olla täitsa talutav. Kaugeim paik, kus käidud, on Karksi-Nuia.

Collie ehk Šoti lambakoer on aretatud Šotimaal. See on vana tõug, kelle eellased elasid Briti saartel juba kiviajal. On  teada, et inglise kuninganna Victoria armus neisse karjakoertesse ning sealt sai alguse selle tõu tuntus ja aretus (1860).

Chevy, nagu kõik colllied, on väga kaunis koer. Silmad on mandlikujulised ja tumepruunid. Ilme on intelligentne. Kui ta kuulatab, on ta pilk erk ja tähelepanelik. Kõrvad on kollidel väikesed, umbes 2/3 kõrvast on püsti ja 1/3 ettepoole murdunud, see on nende eripära. Chevy värvus on soobel & valge. Tema parem esikäpp on üleni valge („jalas põlvik“), teised käpad on helepruunid ja vaid pöiast valged („jalas sokid“). Chevy karv on pikk ja väga kohev, kaela peal ja rinna ees moodustuv kaelus on väga rikkalik. Tal on kerged, kiired liigutused ja uhke karjakoera hoiak.

Chevy sugupuu on päris aukartustäratav (kellel soov, võib vaadata http://register.kennelliit.ee/?page=dogCard&dogId=155761), ema MilliMiller Seena on Eestist ja isa Alfenloch Thunderation on Kanadast ning Chevyl on 3 õde ja kaks venda. Chevy vanaisa MilliMiller Status of Cesar on näitustel võitnud mitmeid tiitleid.

Chevy on käinud Raplas koertekoolis, läbi teinud baaskoolituse, omandanud põhioskused. Ta on osalenud ka kahel rahvusvahelisel näitusel, mõlemad toimusid 2013.aasta suvel, kui Chevy oli peaaegu aastane (kutsikate vanuserühm). Mõlemal näitusel sai ta hindeks „hea“.

Chevy armastab mängida. Kuigi ta on juba peaaegu kolme aastane, mängulust on sama mis kutsikaeas. Talle meeldib  talv, sest siis saab mängida kohevas lumes. Vallatuks muutub siis, kui sajab esimest lund, küll siis hullaks ja müraks. Kevadel, kui muru roheline ja kuiv, armastab ta keerata end murule seliti käpad taeva poole ja mõnusalt püherdada, oodates, et peremees ka teda kõhu alt sügab. Kuum suvi pole tema jaoks, siis eelistab ta olla varjus ja jahedas, kui vähegi võimalik. Aias võib märgata põõsaste all tema kaevikuid, kus on suvekuumusega jahe lamada.

Rahustav tegevus tema jaoks on kammimine, teme seda 2x nädalas. Kogutud koeravill saab saadetud Põltsamaale, kus on üks tore daam, kes ketrab lambavillaga pooleks koeravillast lõnga. Ja need villased sokid alles on soojad.

Chevyle meeldib õues hullata, eriti naudib ta pühapäevaseid pikki jalutuskäike metsas ja põllul. Joosta, mängida, liikuda! Üldiselt on ta väga kuulekas ja ka tark ning teab täpselt, mida teha perenaise mõjutamiseks. Tähelepanu oskab ta hästi küsida, tonksab kätt või diivanipatja või koridoris kummikuid. Kohe on jalul, kui kapist mantel või jope võetakse, aga väga hästi mõistab ka, kui öeldakse, et „sina jääd nüüd koju“.

Ta tahab olla tubli. Jalutuskäikude igapäevane osa, kui kõik teiste koerte „sõnumid“ on loetud ning enda omad „postitatud“, on näidata, kui tubli koer ta on ja mida ta kõike oskab. Siis liigub ta täpselt  perenaise kõrval vasakul, vaadates üles pilguga „Vaata, kui  tubli ma olen, kõnnin kõrval“, millele järgneb arusaadavalt perenaise kiitus+maius.

Vahel muutub ka kannatamatuks, kui tema sisemine kell tahaks juba jalutuskäigule minna, aga perenaine veel kohmitseb . See juhtub ka juhul, kui tal on lihtsalt kulutamata energiat. Siis ta teab täpselt, mida „ei tohi teha“ ja teeb seda, et endale tähelepanu tõmmata. Näiteks pätsab diivanilt mõne kaisukaru ja viib põrandale või suvel õue, aga üldiselt on need sellised leebed märguanded. Kui juba viimane piir on käes ja kuidagi oodata ei jõua, siis hakkab haukuma. Collied on valjuhäälsed ja nad on väga  „jutukad“. Mõned koeratõud ei haugu üldse, collied küll, neil on ikka midagi „öelda“. Selle koeratõu esivanemad olid eeskujulikud karja- ning valvekoerad, kes oma kiledahäälse haukumisega pidid märku andma võõra tulekust. Sealt on pärit ka collie tavapärasest suurem haukumise vajadus.

Chevyl on täheldatud colliedele omast keskkonnatundlikkust, see on tema eripära ja ka probleem, kuidas võtta. Uued kohad ja libedad põrandad tekitavad temas ettevaatlikkust. Vaip maha, palun, siis astun tuppa. Vaibad on üldse tema lemmikud, neid on tal mitmeid. Ta armastab kaltsuvaipu, mida ta enda alla kuhjab ja ise siis seal otsas armastab puhata.

Rohkem pilte leiab GALERIIST.