2018 jaanuaris ja veebruaris toimub valla koolides ja lasteaedades kokku 100 linnumaja ehitamine, mis tehakse kingituseks Eesti Vabariigi 100-ks sünnipäevaks. Linnumajad peaks valmis olema 23.veebruariks ehk EW 100 sünnipäeva saabumiseks.

 • Linnumajad võetakse tegemisele koolide käsitöötundides ja lasteaedades meisterdamise raames. Linnumaju võib teha ka kahe peale või grupitööna. Vajadusel võib linnumajade ehitamise korraldada ka koduse ülesandena. Siis saab seda meisterdada ka koos isa või vanaisaga.
 • Eelkõige on oodatud lindude pesakastide tegemine. Võimalik, et lasteaedadele sobib paremini söögimajade meisterdamine. Loodusloo tundides võib soovi korral koostada ka linde tutvustavaid õppematerjale.
 • Kõikidele linnumajadele kirjutatakse, graveeritakse või põletatakse autorite nimed ja kooli nimi.
 • Iga kool ja lasteaed teeb 15-20 linnumaja (kui on rohkem valitakse välja parimad), mis valla peale annavad kokku vähemalt 100 meisterdust, mille ülespanemisega tähistatakse EW 100 aastapäeva. Loomulikult tuleb jälgida, et kõik lapsed, kes tahavad ehitada pesakaste saaksid osaleda. Küll kõik linnumajad leiavad ülespanemiseks oma koha.
 • Lisaks toimub parimate linnumajade võistlus. Iga kool ja lasteaed valib ise välja 2-3 tööd, mis saadetakse võistlema lõppvooru.
 • Lõppvoor toimub Kehtna Kunstide Koolis, kus žürii valib välja võidutööd.
 • Võitjad saavad auhinnad ja tunnuskirjad 9.märtsil pidulikul autasustamisel Kehtna Kunstide Koolis.
 • Võidutöödest tehakse näitus kunstide kooli ruumides Kehtnas ja Järvakandis.
 • Märtsikuus pannakse linnupesad välja Kehtna valla koolide ja lasteaedade juurde ning parkidesse, et vastu võtta tiivulised sõbrad, kes saabuvad Eestisse.
 • Viimased pesakastid paneme üles Eesti 100 ja Soome 100 ühisüritusel Kehtna pargis 19.aprillil.
 • Puitmaterjaliga pesakastide ja söögimajade jaoks aitavad Kehtna valla puidutöötlemisettevõtted.

Lisainformatsioon: Varri Väli See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

 

KUIDAS VALMISTADA PESAKASTE

Pesakaste kasutavad mitmed linnuliigid tuntuimad on näiteks tihased, varblased, kuldnokk, metstikk ja teised. Võib juhtuda, et sobiva õõnsuse (pesakasti) puudumisel linnud lihtsalt jätavad pesitsemiskorra vahele. Pesakaste teha ja üles panna pole kunagi hilja. Kesksuvel on paljudel lindudel teine kurn. Sügisel ülespandud pesakaste saavad talvituvad linnud kasutada ööbimiskohtadena.

Kuldnokk vajab pesitsemiseks pesakasti põhjasuurusega 120-150 mm, seinakõrgusega 250-350 mm ja lennuavaga 50 mm.

Metstikk, tihased (rasvatihane, põhjatihane, sootihane) ning varblased vajavad väiksemat pesakasti: põhi 80-120 mm, sein 120-250 mm, lennuava 25-35 mm.

Näitena võib teha sellise tihase pesakasti, mis sobib ka teistele väikestele lindudele. Selle põhja suurus on 100 x 100 mm, seinte kõrgus 200 - 250 mm, lennuava suurus 30 mm.

Pesakasti materjal                                                              

Eelistatum pesakasti materjal on tollised (25 mm paksused) okaspuulauad, aga igal juhul peaks puidu paksus olema vähemalt 20 mm. Vaadake, et seespool vaiguseid kohti poleks. Võib ka haavalaudu kasutada. Küll aga kestavad okaspuu lauad kauem kui lehtpuu lauad. Pesakasti sisse jääv pind peab olema kare, väljapoole jääv pind võib olla sile.Kokku panemiseks on vaja naelu või kruvisid (näiteks 3,5 x 40 mm)  . 

Pesakasti ehitamine

1)  Lõigake puitmaterjal mõõtude järgi parajateks tükkideks. Jälgige, et seinad saaksid ühepikkused.

2) Kui tahate laudu hööveldada, siis hööveldage ainult pesakasti välisküljed. Mingil juhul ei tohi hööveldada pesakasti sisekülgi. Pole vaja karta, et linnupojad ennast kareda pinna vastu vigastavad. Krobeline pind aitab noortel lindudel pesast väljuda. Väljast hööveldamine muudab pesakasti ilmastikukindlamaks ja vastupidavamaks. Pole vaja karta, et valmistatud pesakast saab liiga korralik.

3) Pesakasti  värvimine või mõne puidukaitsevahendiga töötlemine (näiteks Pinotex) pikendab selle eluiga. Värvimata pesakasti katus on keskmiselt kümne aastaga pragunenud ja ära mädanenud ning linnud loobuvad selle kasutamisest.  Pesakasti katuse võib katta plekitükiga või ruberoidiga – see linde ei sega, kuid pesakasti eluiga pikeneb tunduvalt.

4) Ühele lauale lõigake või puurige sisse lennuava. Lennuava võib olla ka kandiline ja ava võib asuda ka täiesti katuse all.

Lennuava ette ei tohi panna istumise pulka – see soodustab ainult röövloomade ligipääsu pesakasti sisemusele! Linnud saavad ilma selle pulgata väga hästi pesakasti siseneda.

5) Kinnitage pesakasti osad omavahel naelte või kruvidega. Kasulik on (eriti kuivade laudade korral) puurida ette väike auk, mis vähendab laua lõhenemise võimalust. Pesakasti kokkupanekul paigaldage materjal aastarõnga kaarega väljapoole.

6) Pesakasti põhi tuleb kinnitada külgseinte vahele, et sademeveed ei imbuks põhja ja külgseinte vahele. Vastasel juhul mädaneb põhi kiiresti ära.

7) Katus peab lennuava kohal ettepoole ulatuma, see kaitseb elanikke kutsumata külaliste eest ja vihma sissesadamise eest. Samuti peab katus ulatuma üle teiste külgede (umbes 1-2 cm), et vihmavesi katuse ääre alla ei imbuks. Katust ei ole soovitav kinnitada ülalt naeltega külgseinte külge, sest piki puusüüd ei pea naelad (või kruvid) nii hästi kui risti puusüüga. Selleks kinnitatakse katuse alla enne klotsikese, mille suurus on võrdne pesakasti sisemõõduga. Katuse koos klotsikesega asetame pesakasti peale. Nüüd saame katuse tugevalt kinnitada naelte või kruvidega läbi külgseinte.

Kuidas paigaldada

1) Ülesriputamiseks on vaja kruvisid, naelu, traati või veorihma materjalist juppi. Pole sobilik kinnitada pesakasti elavate puude külge naeltega, parem on riputada traadiga üle sobiva kõrgusega oksa. See võimaldab ka pesakasti lihtsalt ümber tõsta, kui paari aasta jooksul seda millegipärast ei asustata.                    

2) Pesakast asetage loodi või väikese kaldega ettepoole, et linnupoegadel oleks parem pesast välja tulla.

3) Pesakast kinnitage tugevasti, et tuul ei saaks seda kõigutada, päevase päikese eest varju. Otsene päike võib pesa seest liiga üle kuumendada. 

4) Lennuava olgu suunatud hommikupäikese poole. Metsaservas pannakse pesakast lennuavaga lagendiku poole.

Kuhu paigaldada

Valminud pesakast tuleb panna üles linnuliigile sobivasse kohta. Pesakasti, mis on sobilik tihastele, metstikule, puukoristajale, lepalinnule, ülespanekul tuleb jälgida järgmisi tingimusi:

1) pesakasti kõrgus sõltub peamiselt selle asukohast – linnas ja mujal, kus inimesi liigub rohkesti, tuleb pesakast kinnitada kõrgemale, vähemalt 2,5 m. Inimasustusest kaugemal metsas või koduaias võib kinnitada madalamale – sobiv kõrgus pesakasti kontrollimiseks on 1,5 m;

2) tihastele valmistatud pesakastide vahemaa võiks olla 50 meetri ringis, sest neil on pesitsusterritoorium, mida nad kaitsevad teiste lindude, eriti teiste tihaste eest.

3) Kuldnokale mõeldud pesakast tuleks riputada kõrgemale nt 3 kuni 4 meetri kõrgusele. Kuldnoka pesakaste võib paigutada tihedalt ja isegi sama puu otsa võib neid mitu tükki riputada.

 

Pesakastide hooldamine

Kui linnupojad on pesakastist välja lennanud, jääb pesamaterjal pesakasti põhja. Järgmisel aastal ehitab lind uuest materjalist uue pesa. Seega saab näiteks rasvatihane samas pesakastis pesitseda ainult kaks kuni kolm korda (olenevalt pesakasti sügavusest). Siis jääb pesa ja lennuava vaheline kaugus tema jaoks liiga väikeseks. Siis on pesakast kõrini prahti täis ja lindude jaoks kasutu. Seepärast on vaja vähemalt kord kahe aasta jooksul (sügisel) vana pesamaterjal välja visata koos selles elutsevate lindude parasiitidega! Et see oleks võimalik, peab pesakast olema avatav. Lahti võib käia katus või üks külgedest. Võib ka ühe külje (eelistatult esikülje) kinnitada hingedega, et oleks parem avada ja pärast jälle sulgeda.